Genel

Doğru Sandığınız 12 Yanlış Bilgi. Hayatınız Kolaylaşacak !

Değerli medyasistan.com okuyucuları, bu yazımızda sizlere “Doğru Sandığınız 12 Yanlış Bilgi” konusunu paylaşacağız. Yazımızın videosu da aşağıda paylaşılmıştır. “Doğru sandığınız 12 yanlış bilgi !”

Doğru Sandığımız 12 Yanlış Bilgi !

Doğru Sandığınız 12 Yanlış Bilgi !

Çocukluğumuzdan beri günlük hayatımızda, özellikle büyüklerimizden ve arkadaşlarımızdan duyduğumuz şeyler vardır.
Beynimiz de öğrenmeye sürekli ihtiyacı olduğundan dolayı, yararlı olduğunu düşündüğü şeyleri bilinçaltımıza kaydeder.
Öyle ki, bilinçaltımıza yerleşen bu bilgiler hayatımızın geri kalanında sürekli aklımıza gelmekte ve bazen davranışlarımızı etkilemektedir.
Bu konumuzda sizlere hepimizin doğru sandığı, ancak bilimsel olarak yanlış olduğu söylenen bazı bilgilerden bahsedeceğiz. “Doğru sandığınız 12 yanlış bilgi !”

1- Telefonun Şarjı Tamamen Bitmeden Şarj Etmek Bataryaya Zarar Verir.

Bu bilgi her ne kadar yaygın olsa da yanlış bir bilgidir.
Bu durum bugün pek çok telefonda bulunan Lityum-ion piller için geçerli değil. Bu piller eski tür pillerle aynı ham maddeyi içermezler.
Bu nedenle tamamen bitmeden yani içinde şarj varken yeniden doldurulabilir; bataryaya bir zararı olmaz.
Çok eski telefonlar için geçerli olan bu bilgi, günümüzde yaygın olarak kullanılmakta ve bazen çok gerekli olan zamanlarda, şarj sıkıntıları yaşanmaktadır. “Doğru sandığınız 12 yanlış bilgi !”

2- Çin Seddi Uzaydan Görülebilir.

1938 tarihli “Second Book of Marvels” isimli kitabında Richard Haliburton Çin Seddinin aydan görülebilen insan yapımı olan tek şey olduğunu iddia etmiştir.
Ancak ay üzerindeyseniz pek çok şey görebilirsiniz ama Çin Seddi bunlardan biri değildir.
Çin Seddi çok büyük olabilir, fakat uzaydan görülebilecek kadar geniş değildir. Bu sebeple bu bilgi de bir efsane olarak kalmıştır. “Doğru sandığınız 12 yanlış bilgi !”

3- Balığın Yanında Yoğurt Yenmez.

Bu bilgi hemen hemen herkes tarafından bilinmekte ve uygulanmaktadır.
Hatta restaurantların bir kısmında bile, balığın yanında ayran, yoğurt gibi besinlerin tüketilmesinin insanı zehirleyeceği yönünde uyarılar yapılmaktadır. Fakat bilinenin aksine balık tazeyse yoğurtla birlikte yenilmesinde sakınca yoktur. Zehirlenmenin sebebi yoğurt değil, balığın içinde bulunan ‘histamin’ proteinidir.
Bu madde yoğurtta da olduğundan, birlikte yenildiğinde vücuttaki ‘histamin’ miktarı artabiliyor ve alerjik durumu olan kişilerde kızarıklığa ya da kaşıntıya neden olabiliyor.
Sonuç olarak balığınızın tazeliğine güveniyorsanız, yoğurtla birlikte tüketmenizde hiçbir sakınca yoktur. “Doğru sandığınız 12 yanlış bilgi !”

4- Gökkuşağında 7 Renk Vardır.

Gökkuşağındaki renkler kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor olarak bilinir.
İşin aslı, gökkuşağında kesintisiz bir renk spektrumu vardır. Ancak insanın renk algısı, ortada bir kuşak serisi olduğu yanılgısını yaratır.
Kimi gökkuşaklarında ise insan gözünün görebileceği 7’den fazla kuşak bulunur. “Doğru sandığınız 12 yanlış bilgi !”

5- Paslı Çiviye Basmak Tetanosa Sebep Olur.

Tetanos’a sebep olan madde kesinlikle pas değildir.
Tetanos, toprakta, tozda ve dışkıda yaşayan Clostridium Tetani adında bir bakteridir. Eğer bir çivi, paslanacak kadar dışarıda kaldıysa bakterileri içeren toprakla temas etmiş olabilir. Paslanmış ortam, bu bakteriler için mükemmel bir mikroskobik ev sahipliği yapar.
Ayrıca paslanmış yüzey Tetanos’un kolayca saklanabileceği pürüzler sağlar.
Sonuç olarak her paslı çivi tetenosa sebep olmaz.
Tetenos bakterileri bulaşmış herhangi bir şey de, vücudunuzun herhangi bir yerine batarsa tetenosa sebep olabilir. “Doğru sandığınız 12 yanlış bilgi !”

6- Yarasalar Kördür.

Yarasalar, kendi çıkardıkları seslerin nesnelerden yansıması sayesinde karanlıkta yönlerini bulan ve bu sayede avlanabilen canlılardır.
Fakat bu, yarasaların göremediği anlamına gelmez.
Ancak halk arasında bu efsane o kadar dillendirilmiştir ki, bu kesin olarak böyle zannedilmektedir.
Bu bilginin aksine yarasaların kör olmadığı, hatta koşullara bağlı olarak kimi zaman avlanırken görüş yeteneklerini kullanmayı tercih ettikleri,
araştırmacılarca ortaya konulmuştur. “Doğru sandığınız 12 yanlış bilgi !”

7- Güneşin Rengi Sarıdır.

Dünyada, bulunduğumuz yerden güneşe bakmaya çalıştığımızda, renginin sarı veya turuncu hatta kırmızı olduğunu zannedebiliriz.
Dünya ile güneş arasında bulunan uzun mesafedeki katmanlar ve atmosferimiz sebebiyle, güneşin rengini farklı algılıyoruz.
Ancak güneşin rengi beyazdır. Eğer atmosferden çıkıp, uzayın karanlığından güneşe bakarsak, renginin beyaz olduğunu görebiliriz.
Son olarak, güneşe çıplak gözle bakmamız, göz sağlığımız açısından çok zararlı olduğundan, bunu asla tavsiye etmiyoruz. “Doğru sandığınız 12 yanlış bilgi !”

8- Pisa Kulesi Yamuk Yapılmıştır.

İtalyada bulunan Pisa Kulesi, fotoğraflarına baktığımızda yamuk gözükmektedir. Ancak yamuk yapılmamıştır.
Pisa Kulesi inşaa edildiği tarihten itibaren güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Bunun sebebiyse, temelinde bulunan yumuşak zemindeki bir çökmedir. Günümüzde, kulenin tepesinden güney yönünde aşağı sarkıtılan bir çekül 4,3 metre açığa inmektedir. Ancak yapının ağırlık merkezinin izdüşümü kendi temel dairesinin içinde kaldığı için kule devrilmemektedir.

9- Parmak Çıtlatmak Kireçlenmeye Sebep Olur.

Parmak çıtlatmak, hemen hemen hepimizin, genelde stresli anlarımızda durduramadığımız davranışlarımızdan biridir.
Bu hareketi yaptığımızda çevremizden “parmaklarını çıtlatma, kireçlenir!” tepkisini sürekli alıyoruzdur. Parmak çıtlatmak, eklemlerin aniden genişlemesiyle, eklem sıvısı içinde bulunan gazların açığa çıkmasından ve bunlar üzerine baskı yapıldığında, gazın dışarıya yansıması sonrasında efekt olarak çıtlama sesi meydana gelmesinden oluşur.
Parmak çıtlatıldığında, ardından birkez daha denemeniz durumunda tekrardan gerçekleşmeyecektir. Çünkü açığa çıkan gazların, yeniden eklem içi sıvısına karışması en az 20-25 dakika zaman almaktadır.
Yapılan araştırmalarda parmak çıtlatmanın kireçlenmeye sebep olmadığı belirlenmiştir.

10- Kelebeklerin Ömrü Bir Yıldır.

Dünya üzerinde bugüne kadar normal ömrü 1 gün olan tek bir kelebek türü bile tespit edilememiştir. Yetişkin kelebeklerin ömrü, türüne bağlı olmak üzere 1 hafta ile 1 yıl arasında değişebilir. Üstelik bu süreye yaşam döngüsündeki “yumurta”, “tırtıl” ve “koza” dönemleri dahil değildir.
Eğer bu dönemler de dahil edilirse, çoğu kelebeğin ömrü 1 seneyi bulabilir.

11- Vikingler Boynuzlu Miğfer Giyer.

Vikingler denince akla gelen ilk öğelerden biri şüphesiz çift boynuzlu başlıktır. Söz konusu başlıkların çift boynuzlu ve kanatlı olanları vikinglerle özdeş hâle gelmiştir. Ancak, bu iddia doğru değildir. Vikinglerin boynuzlu miğfer taktıklarına dair arkeolojik bir kanıt bulunmamaktadır.
Günümüzde Vikingleri temsil eden çift boynuzlu ve kanatlı miğfer tasarımı ilk kez 19. yüzyılın sonlarında bir kostüm tasarımcısı tarafından oluşturulmuştur.

12- Akıllı Telefonları Gece Şarjda Bırakmak Bataryasına Zarar Verir.

Akıllı telefonlar pil dolduğunda elektrik akımını keserler.
Yani yüzde 100 şarj dolumu olduğunda, telefonu fişten çekmezseniz hiçbir şey olmaz; ne telefon patlar ne de batarya ömrü kısalır.

Tavsiye Ettiğimiz Bir Makale.
Ölüm Treni Hakkında Tüm Gerçekler.

Cevap yok

Yorum ekle