Haberler

Hes Kodu Nasıl Alınır? Hes Kodu Nedir? Neden Alınır?

Değerli medyasistan.com okuyucuları, son zamanlarda hayatımıza giren Covid-19 hastalığı sebebiyle bir çok uygulama da hayatımıza girmiştir. Bu uygulamalardan biri de HES (Hayat Eve Sığar) Kodu olarak belirlenmiştir. HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Nedir? HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Nasıl Alınır? HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Neden Alınır?

Hes Kodu Nasıl Alınır? Hes Kodu Nedir? Neden Alınır?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, son zamanlarda dünya çapında pandemi olarak tanınan Covid-19 hastalığının hayatımıza katmış olduğu uygulamalardan biridir. HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, sağlık sisteminde Covid-19 hastalığı ile ilgili herhangi bir ilişkinizin olup olmadığını sorgulayabileceğimiz bir uygulamadır. Bu kod sayesinde herhangi bir yerde bulunduğunuzda,
Covid-19 hastalığı ile ilişiğinizin olmadığını veya hastalık ile ilgili durumunuzu anında kanıtlayabilirsiniz.

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Neden Alınır?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, günümüzde mecburiyetten ortaya çıkan bir uygulamadır. Dünyayı saran pandemi hastalığı Covid-19, ülkemizde de hızla yayılmış ve oldukça tehlikeli bir hale gelmiştir. Hastalığa yakalanan kişiler, devlet uygulaması ile hastanede veya kendi evlerinde karantina altına alınmaktadır. Ancak bu karantina kurallarına uyulmadığından dolayı hastalık hızla yayılmaktadır.

Yetkililer ise karantinada bulunan kişilerin, karantina kurallarını ihlal etmeleri halinde cezai işlemler uygulamaktadır. Bazı kurumlarında da
giriş – çıkış yapılırken HES (Hayat Eve Sığar) Kodu sorgulamasını uygulamaya karar vermiştir. Bu sebeple tüm Türk Vatandaşları için HES (Hayat Eve Sığar) Kodu oluşturulmuştur.

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Nasıl Alınır?

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ‘HES Kodu İşlemleri’ bölümüne girilir ‘HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Oluştur’ butonuna tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

  • E-devlet üzerinden HES kodu alma

HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabilirsiniz.

  • SMS ile HES kodu alma

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

Yorum ekle