Oyunculuk

İyi Bir Oyuncu Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Değerli medyasistan.com okuyucuları. Bu yazımızda “İyi Bir Oyuncu Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?” Sorunuza yanıt vermeye çalışacağım.
Yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Oyunculuk İle İlgili Önceki Yazılarımızdan…

Oyunculuk ile ilgili daha önceki yazılarımızı da takip etmenizi öneririm.
Diğer yazılardan bağzıları;
Oyuncu Olmak İstiyorum. Benden oyuncu olur mu?
Oyuncu Olmak İçin Neler Yapmalıyım? Neler Gerekir?
Oyunculuğu Meslek Edinmeli Miyim ? Oyunculuk Bir Meslek Midir?
Oyunculukta Para Var Mı? Para Kazanılır Mı?
Oyuncu Olmak İçin Yetenek Gerekir Mi?
Oyuncu Olmak Kolay Mı? Zorlukları Var Mı?
Oyuncu Olmak İçin Figüranlık Şart Mıdır?

İyi Bir Oyuncu Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

İyi bir oyuncu olmak için neler yapılmalıdır? Sorusunu cevaplamak oldukça detaylı ve kapsamlı bir konudur.

Öncelikle iyi bir oyuncu olmak için iyi bir eğitim almak önemlidir. Ülkemizde oyunculuk sektöründe bulunmak için temel eğitimini almış ve almakta olan belki yüz binlerce konservatuvar öğrencisi veya mezunu bulunmaktadır.

Biz bundan önceki konularımızda genellikle temel eğitimini (üniversite v.s.) oyunculuk üzerine almamış yeni oyuncu adaylarına hitap etmiştik. Bu konuda oyunculuk için konservatuvarlardan (oyunculuk bölümü ile ilgili üniversitelerden) mezun kişiler ile ilgili de bilgiler vermeye çalışacağım.

Dediğim gibi iyi bir oyuncu olmak için iyi bir eğitim almak oldukça önemlidir. Ancak eğitiminizi konservatuvardan da alsanız, özel eğitim kurumlarından yıllarca eğitim de alsanız, eğitiminizin bittiğini düşünmeniz çok büyük bir yanlış olacaktır. Bu yanlış ise sizi hayal kırıklıklarına uğratacaktır.

İyi Bir Oyuncu Olmak…

Benim çok sevdiğim oyuncu büyüklerim ve arkadaşlarımdan da sıklıkla duyduğum gibi, oyunculuk her anında eğitim görülen bir meslektir. Bu mesleği bir sanatçı gibi mükemmelleştirmenin temel prensiplerinden biri her zaman öğrenci olduğunu kabul edip, herkesten, okuduğunuz, gördüğünüz her şeyden bir şeyler öğrenmek gerektiğidir.
Özel bir kurumda da eğitim görevlisi olan değerli bir büyüğüm şöyle derdi; “beni sütü bitmez bir inek gibi düşünün, sağabildiğiniz kadar sağın.” yani siz ne kadar öğrenci olursanız, o kadar öğrenirsiniz.

Tabi ki örgün olarak iştirak edilen eğitimler, karşınızdaki deneyimli kişilerin bilgilerinden faydalanmak çok önemli olsa da görsel takipleriniz, ekran başında bir yapımdaki oyunculukları oyunculuk açısından iyice inceleyip sezilerinizi geliştirmeniz de çok önemlidir.

Öncelikle ekrandaki kişinin yaptığı şeyin gerçek olmadığını, belki yaptığı roldeki karakterin gerçek hayatta tam tersi olduğunu, ancak rolünü nasıl gerçeğe dönüştürdüğünü anlamanız gerekir. Çünkü normal izleyici belli süre sonra (oyuncunun da başarısıyla) izlediği yapımın gerçek bir yaşam, gerçek olaylar olduğunu zannederek ve konulara yoğunlaşarak izlemeye devam eder. Bu şekilde de izlenen yapım (dizi, sinema, tiyatro gibi) başarıya ulaşır. Ancak siz oyuncuların yaptıklarının bir rol den ibaret olduğunu, kamera kapandığı zaman yaptıkları rollerden çıkıp gerçek kişiliklerine büründüklerini idrak ederek incelemelisiniz.
Bu sayede oyuncunun bir rol içerisinde bulunduğunu, deneyimlerini, eğitimini kullanarak rolünü nasıl sergilediğini görmüş olacaksınız.

Daha sonra oyuncunun senaryoda yazılanları canlandırırken ruh halini, yüz ifadelerini, vücut dilini, konuşmasını, sinirlenmesini, gülmesini, ağlamasını, şaşırmasını, yürüyüşünü, duruşunu vs. tüm hareketlerini inceleme fırsatı bulacaksınız.

İsterseniz çok beğendiğiniz bir oyuncunun, beğendiğiniz bir sahnesini, ezberleyip ayna karşısında, kendi kameranızın karşısında veya eşiniz dostunuz karşısında oynayıp hem kendinizi değerlendirip, hemde başkalarına değerlendirtme fırsatı bulabilirsiniz. Böylelikle kendi hatalarınızı görebilir, üzerine çalışıp daha iyi işler başarabilirsiniz. Kendinizi ne kadar geliştiriseniz, özgüveniniz de o kadar artacaktır.

Hem eğitimli oyuncular, hemde eğitimsiz oyuncu adayları için tavsiyelerimden biri de sürekli set ortamlarında bulunmak. Bu işi pratik olarak yapmak ve yapıldığını sürekli görmek gerekir. Hali hazırda oyunculuk yapan kişiler de “ben o kadar eğitim aldım, artık ihtiyacım yok, ben oldum” gibi düşüncelere kapılmamalı, bu mesleğin eğitiminin hiçbir zaman bitmeyeceğini anlaması ve eğitime aç bir öğrenci gibi her imkandan faydalanıp her oyunculuğu iyice incelemesi gerekir. Zaten set ortamında bulunduğunuz zaman (bu işin gerçek okulu gibi düşünün) her türlü oyunculuğu inceleme fırsatınız olacaktır. Yanlış yapılan, kesilen sahneleri, uyarıları, hataları yakından görüp kendinize uygulayarak başarıya ulaşabilirsiniz.

Başka bir konu ise özellikle yeni oyuncular için, her ne sebeple olursa olsun bir sette bulunurken, doğallığınızı korumanız, başka bir kişi olmaya çalışmamanız gerekmektedir. Bir rol yapacağınız zaman başka birisi olmaya çalışmak yerine, kendiniz olmanız sizi başarıya taşıyacak önemli şeylerden biridir. Rolü kendinize uygulamanız gerekmektedir. Bu rolü kendi kişiliğinize enjekte edip, kendi kişiliğinizle mükemmelleştirmeniz gerekmektedir. Zaten diğer türlü kendinizi ekranda izlerken de, yaptığınız (daha doğrusu yapmaya çalıştığınız) rolün nasıl sırıttığını göreceksiniz. Bir sahnede, sadece kenarda duran kişiyi oynuyor olsanız bile, orada duruşunuzun ne kadar yapmacık olduğunu anlayacaksınız.

Ben çok heyecanlanıyorum, o yüzden elim ayağıma dolaşıyor, yapmaya çalıştığım rol bu yüzden çok yapmacık oluyor, elime yüzüme bulaştırıyorum gibi düşünceler emin olun doğru düşünceler değildir. Heyecanlanmak bu işin süsüdür. Çoğu profesyonel oyuncu sahneye veya kamera karşısına çıktığında heyecanlandığını ifade etmektedir. Hatta heyecanına engel olmayı bunu kabullenerek aştıklarını anlatmaktadırlar. Heyecanınızın sizi engellediğini düşünmeniz yanlış bir düşünce olacaktır. Heyecanınızın sizi engellediğini düşünmeden oyununuzu gerçeğe dönüştürmeniz gerekmektedir. Bunu bir bahane olarak büyütüp, önünüzdeki engel olmasına izin vermemelisiniz.

Bir diğer konu da yanlış yapmaktan korkmak, hata yapacağım diye düşünerek rolünüzün içine girememektir. Yanlış veya hata yapmaktan korkmayın, hatalarınızdan korkmak yerine üzerine giderek nasıl düzelttiğinizi anlayacaksınız.

Son olarak utanmak, sıkılmak gibi konular çoğu oyuncunun veya oyuncu adayının kabusu olmuştur. Unutmayın, karşınızdaki kişiler profesyonel kişiler ve sizden, yapacağınız rolü en iyi şekilde yapmanızı isterler. Siz rolünüzü ne kadar iyi yaparsanız sizi o kadar tebrik ve takdir edeceklerdir. Bu sebeple bir senaryo canlandırırken asla “komik duruma düşerim, gülünç olurum” gibi düşüncelere kapılmayın. Bu düşünceler içerisinde çok oyuncu rolünün hakkını veremeyip gülünç duruma düşmüştür. Sizin yapacağınız çıkıp oyununuzu yapabileceğiniz en üst seviyede yapmaya çalışın. Zaten aşırıya kaçarsanız gülüneceğinize en fazla oyununuzu düşürmeniz ile ilgili bir tavsiye alırsınız.

Bu konu çok fazla detay içeren bir konudur. Tüm detayları yazmaya çalışırsam çok uzun sürecektir. Sizleri de daha fazla yormadan konuyu sonlandırmakta fayda olduğunu düşünüyorum.
Tüm oyuncularımıza ve bu mesleğe gönül vermiş oyuncu adaylarımıza başarılar dilerim.

Oyunculuk ile ilgili yeni konular için medyasistan.com sitemizi takipte kalınız.

Yorum ekle