Haberler

La Nina Nedir?

Türkiye’de kar yağışının etkili olacağı tarihe ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Orhan Şen “Bu sene ‘La Nina’lı bir yıl olacak'” ifadelerini kullandı. Bu açıklama sonrasında vatandaşlar; La Nina nedir, ne demek? La Nina; hava ne anlama geliyor? Sorgulamalarına başladı. İşte detaylar…

La Nina Güney Salınımları, küresel bir okyanus-atmosfer olayıdır. Doğu Büyük Okyanus yüzey sularının, sıcaklığındaki büyük salınımlar ve bunların yol açtığı atmosferik olayların genel adı olarak kullanılmaktadır.

La Nina’nın güney yarımküredeki etkileri çok büyüktür. Bu etkiler ilk olarak 1923’te Sir Gilbert Thomas Walker tarafından tanımlanmıştır.

Bu Yıl Kış Nasıl Geçecek

La Nina, Pasifik okyanusunun ekvatoryal bölgesinde,Endonezya tarafında alışılmadık. Derecede sıcak olan okyanus yüzey sıcaklıkları ile karakterize edilir. Başka bir bakış açısıyla, El Nina ile karşılaştırıldığında Ekvatoryal Pasifik bölgesinin Orta Amerika tarafında alışılmadık ölçüdeki soğuk okyanus suyu sıcaklıkları ile karakterize demektir.

Türkiye’de bu sonbahar Ekim ve Kasım aylarında sıcaklıkların ortalamanın üzerinde olacağını belirten Şen; “Yağış ise ortalamanın altında geçecek.Bu tarımsal açıdan önemli.” diye konuştu. Türkiye’de kış mevsimi için ise özellikle Ocak, Şubat ve Mart aylarını işaret eden Şen, şu ifadeleri kullandı. “Aralık batı bölgelerde sonbahar havasında, Doğuda ise kışın başları gibi. Çok soğuk yok. Yılın ilk üç ayında kış daha belirgin geçecek. Kar yağışı daha çok bu aylarda. Sıcaklıklar ortalama kış sıcaklıklarında olacak 2023’ün ilk 3 ayı.”

Tavsiye Edilen Konu

Barış Arduç’un Hayatı

Yorum ekle