Oyunculuk

Oyuncu Olmak İçin Figüranlık Şart Mıdır?

Değerli medyasistan.com okuyucuları. Bu yazımızda “Oyuncu olmak için figüranlık şart mıdır?” Sorunuza yanıt vermeye çalışacağım.
Yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Oyunculuk İle İlgili Önceki Yazılarımızdan…

Oyunculuk ile ilgili daha önceki yazılarımızı da takip etmenizi öneririm. Diğer yazılarımızı okuduğunuzu varsayarak devam edelim.
Diğer yazılardan bağzıları;
Oyuncu Olmak İstiyorum. Benden oyuncu olur mu?
Oyuncu Olmak İçin Neler Yapmalıyım? Neler Gerekir?
Oyunculuğu Meslek Edinmeli Miyim ? Oyunculuk Bir Meslek Midir?
Oyunculukta Para Var Mı? Para Kazanılır Mı?
Oyuncu Olmak İçin Yetenek Gerekir Mi?
Oyuncu Olmak Kolay Mı? Zorlukları Var Mı?

Oyuncu Olmak İçin Figüranlık Şart Mıdır?

Yardımcı oyunculuk (figüranlık) günümüzde hemen herkes tarafından küçümsenen, gülünen, gereksiz görülen bir iştir. Aslında hiç de öyle değildir. Yapılan hiçbir işin küçümsenmemesi gerektiği gibi bu işin de küçümsenmemesi gerekir.

Yardımcı oyuncu (figüran) bir yapımın olmazsa olmazıdır. Bir yapımda bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar ana cast oyuncu varsa, o yapımda ihtiyaç duyulan belki binlerce yardımcı oyuncu (figüran) kullanılmaktadır.

Oyuncu olmak için ise öncelikle yardımcı oyuncu (figüran) olarak projelerde bulunmak, oyuncu adayı için olmazsa olmazlardan biridir. Gerçek bir projede kamera karşısında bulunmak, evinizde ayna karşısında, kendi kameranızın karşısında, veya eğitim aldığınız oyunculuk okullarında yaptığınız çalışmalara benzemez. Gerçek bir projede kamera karşısında olmak demek, artık işin parasal boyutunun da olduğu ciddi bir çalışma içerisinde olduğunuz anlamına gelmektedir. Artık karşınızda sizin yanlışlarınızı düzeltecek, size eğitim verecek kişiler değil, sizden profesyonel bir çalışma bekleyen kişiler bulunacaktır.

Anlatmak istediğim, daha önce hiç profesyonel kamera karşısına çıkmamış birinin yayınlanan bir yapımda direk kamera karşısında oynaması pek mümkün olacak bir şey değildir. Zaten siz kendinize sonsuz güven içerisinde olsanız bile sizi projeye dahil edecek kişiler deneyimlerinizi, daha önceki işlerinizi sizden talep edeceklerdir. Bunun için her ne kadar kendinize güvenseniz de muhakkak set ortamını daha alt kademelerde (figüranlık gibi) görmeniz sizin için altın değerinde bir deneyim olacaktır. Yardımcı oyuncu (figüran) olarak katıldığınız bir projede çıraklık, oyunculuğa ısınmak, oyuncuları yakından takip ederek deneyim kazanmak çok önemlidir. Ayrıca projede çok göz önünde olmayarak, seti, kameraları, yönetmenleri, yapımcıları, projenin teknik işleyişini vs. gibi durumları iyice incelemek size çok şey katacaktır.

Bir projede oyuncu olmak için sizden bir showreel (daha önceki yaptığınız işlerden görseller) istenecektir. Bundan sonra audition (proje öncesi deneme çekimi) çekimleri gibi bazı aşamalardan geçirilirsiniz. Bu durumda da sizinle beraber aynı projeye başvuran deneyimli, bir çok projede bulunmuş oyuncular da bulunacaktır. Sonuç olarak (her oyuncu adayının istediği gibi) sizi direk projeye ana cast oyuncu olarak almaları çok zor olacaktır.

Sizin kendinizi geliştirmeniz, gereken materyalleri oluşturmanız, her konuda kendinizi hazır hale getirmeniz gerekir. Bu sebeplerle hiç zaman kaybetmeden projelerde gidebildiğiniz kadar yardımcı oyuncu (figüran) olarak gidip katılmanız gerekmektedir. Basit gibi düşüneceğiniz bu başlangıç, sizin azim ve savaşçılığınız ile birlikte gelişecektir. Zamanla hem kendinizin nasıl geliştiğinizi hemde bu işe pratik yönünden daha hazır olduğunuzu anlayacaksınız. Muhakkak ajansınızdan daha profesyonel roller alıp showreel oluşturabileceksiniz.

Arada sırada kısa auditionlar verdiğinizde, pratikle kendinizi nasıl geliştirdiğinizi görecek ve ilk haliniz ile son halinizi karşılaştırıp özgüveninizi daha sağlam adımlar ile yükselteceksiniz.

Daha sonraları kendinizi geliştirdikçe önünüze daha iyi imkanlar çıkacağına emin olabilirsiniz. Bu imkanları değerlendirmek ise sizin kendinize olan özgüveninize ve savaşçı kişiliğinize bağlı olarak sizi tahmin edemeyeceğiniz noktalara ulaştıracaktır.

Unutmayın, her meslekte önce çırak olmanız o mesleği ileride çok daha iyi yapmanız için gereklidir. Hemde yaptığınız mesleğin zorluklarını görüp, mesleğinize daha fazla kıymet vermeye başlarsınız. Yardımcı oyunculuk (figüranlık) bazı zorlukları olan meşakkatli bir iş olabilir. Ancak sizin için bir geçiş, bir eğitim gibi düşünürseniz severek yapacağınıza emin olabilirsiniz. Hamurunuzu ne kadar iyi yoğurursanız, ekmeğiniz o kadar lezzetli olacaktır.

Oyunculuk ile ilgili tüm konularda yazılar paylaşmaya devam edeceğim.
medyasistan.com sitemizi takipte kalınız.

Yorum ekle