Oyunculuk

Oyuncu Olmak İçin Yetenek Gerekir Mi?

Değerli medyasistan.com okuyucuları. Bu yazımda “Oyuncu olmak için yetenek gerekir mi?” gibi sorularınıza yanıtlar vermeye çalışacağım.
Yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Oyuncu Olmak İçin Yetenek Gerekir Mi?

Öncelikle oyunculuk ile ilgili daha önceki yazılarımızı da takip etmenizi öneririm. Diğer yazılarımızı okuduğunuzu varsayarak devam edelim.
Diğer yazılar;
Oyuncu Olmak İstiyorum. Benden oyuncu olur mu?
Oyuncu Olmak İçin Neler Yapmalıyım? Neler Gerekir?
Oyunculuğu Meslek Edinmeli Miyim ? Oyunculuk Bir Meslek Midir?
Oyunculukta Para Var Mı? Para Kazanılır Mı?

Oyunculukta Yetenek Önemli Mi?

Oyuncu olmak için yetenek gerekir mi? Sorusu muhakkak aklınıza takılmıştır. Örneğin evde oturup bir dizi izlerken yanınızdaki kişilerin
“çok yetenekli bir oyuncu” gibi söylemlerini muhakkak duymuşsunuzdur. “Yetenekli oyuncu” vb. buna benzer cümleleri, haberlerden, televizyondaki eleştirmenlerden sürekli duyuyorsunuz. Hatta onlara imreniyorsunuz. Bende bu oyuncular gibi olabilir miyim? soruları aklınızdan geçiyor. Böyle bir hayran kitlesini, ilgi görmeyi, sevilmeyi, tanınmayı kim istemez ki?

Biz yapımız gereği diğer kişileri sürekli kendimizden üstün görmeye meyilliyiz. Bu yüzden sürekli başkalarının başarılarını gördükçe kendimizi bu başarılara layık göremiyoruz ne yazık ki. Onlar yetenekli, biz öyle olamayız, yapamayız gibi kendimizi aşağılıyoruz. Bu yüzden kendimizi yeteneksiz olarak düşünüyoruz. Eminim bu yazıyı okuyan sizler de kendinize bu ve buna benzer eleştiriler yapıyorsunuzdur. Hatta yetenek konusunda kendimizi yeterli bulsak bile, diğer konularda kötülemeye başlıyoruz. Yakışıklı değilim, güzel değilim, burnumun şekli, dişlerimin yapısı, gözlerimin rengi gibi illa ki kendimizi aşağılamayı başarıyoruz.

Şimdi bu düşüncelerden sıyrılıp biraz düşünme vakti. Oyunculukta yetenek eğitimden, pratikten, gelişimden geçer. “Doğuştan yetenekli” lafları sadece
kazanılmış bir unvandır. Genel olarak baktığımızda çok nadir (ses gibi) bazı konularda yetenek kelimesini kullanabiliriz. O da eğitimsiz, patiksiz yetenek olmayacaktır.

Bir oyuncunun hiç birşey bilmeden bir sahneye atlayıp William Shakespeare’den bir oyun oynayıp “müthiş bir yetenek” diyerek alkışlanıp takdir gördüğü hiçbir yerde görülmemiştir ve görülmeyecektir de. Bu yüzden oyunculukta yetenek gerekir mi? sorusunun yanıtı şöyle olmalıdır; “Çok çalışmak yeteneği getirir.”

Değerli okuyucularım, ben daha önceleri de bahsettiğim gibi bir oyunculuk geçmişine sahibim. Hemde bu işi, okulunu, konservatuvarını okumadan yapmış (Sonradan kısa bir eğitim aldım.) ve halen yapmakta olan biri olarak kesinlikle bilgisiz yetenek olmayacağını rahatlıkla söylemek istiyorum.

Bir çok başarılı oyuncu arkadaşımın da düşüncelerine göre söylüyorum ki, yetenekli olmak için çok çalışmak gerekiyor. Ne kadar bilgi o kadar yetenek.

Oyunculuk mesleğinde yetenek, öğrenerek, çalışarak ve daha çok öğrenerek geliştirilen bir olgudur.

Sizlere tavsiyem şudur ki; korkmayın, kendinizi aşağılamayın. Siz eğer hiç bir şey bilmiyorsanız, hiç bir şey bilmiyormuş gibi davranın ki öğrenebilesiniz. İnsan, bir şey söylendiğinde savunma mekanizması olarak “biliyorum” gibi bir tavır takınır. Siz “bilmiyorum” diyerek bildiğiniz şeyleri bile tekrarlayın. Oyunculuk mesleğine girdiğinizde zaten size iş verecek kişiler-kurumlar sizi deneyim ve bilginize göre değerlendirecekler.

Şuan bu sektörde olan ve bize göre en iyi oyuncu olan bir çok oyuncu konuşmalarında, ropörtajlarında hala öğrendiklerini ve hala kendilerini geliştirdiklerini söylüyorlar. Bunları da ele alarak söylemem gerekiyor ki, “oyuncu olmak için yetenek gerekir mi?” sorusuna şöyle diyebiliriz. Oyuncu olmak için, öğrenmek gerekir. Yetenek diye adlandırılan vasıf zaten zamanla sizin hakkınızda da söylenecektir.

Sizleri daha çok sıkmadan şöyle toparlayalım. Oyunculukta yetenek bir vasıftır. Bu vasfı size seyircileriniz uygun görür. Doğuştan gelen veya pat diye damdan düşen bir özellik değildir. Sizde yetenekli bir oyuncu olmak istiyorsanız kendinizi eleştirmeyi bırakıp, iyi bir öğrenci ve çok çalışkan bir savaşçı olmalısınız. Sadece oyunculuk için bulunduğunuz yerlerde değil, tüm hayatınızda her şeyi daha detaylı inceleyerek, yaşamları, davranışları iyice anlayarak kendinizi geliştirip bu yolda düşe kalka pes etmeyerek ilerlemelisiniz.

Sizlere bu yolculuğunuzda başarılar diliyorum. Herhangi bir sorunuz olursa hiç çekinmeden aşağıdaki yorum kısmına yazın. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Medyasistan.com

3 Metinler

  1. Mehmet 26 Nisan 2020
  2. Yakup SELÇUK 26 Nisan 2020
  3. Tayfur gumustas 20 Mayıs 2021

Yorum ekle