Oyunculuk

Oyuncu Olmak İstiyorum. Benden oyuncu olur mu?

Sevgili medyasistan.com okuyucuları bu yazımda “Benden oyuncu olur mu?” “Oyuncu olmak istiyorum.” Gibi sorularınıza bazı yanıtlar vermeye çalışacağım. “Benden oyuncu olur mu ?” İsimli makalemizi sonuna kadar okumanız, oyunculuk konusunda bazı temel bilgiler edinmenize yardımcı olacaktır.Oyuncu Olmak İstiyorum. Benden oyuncu olur mu ?

Eğer bu soruyu kendinize sormaya başladıysanız siz de oyuncu olma yolunda ilk adımı atmak istiyorsunuz demektir. En azından bu işi yapabilir miyim ? diye araştırıyorsunuz demektir. Merak ettiğiniz soruları cevaplamaya çalışalım.

Bu yazımda size oyunculuğun herkesin yapabileceği bir meslek olduğunu anlatmaya çalışacağım. Bu mesleğin kolay bir meslek olduğunu söylemiyorum tabi ki. Her işin birçok zorluğu olduğu gibi oyunculuğun da birçok zorluğu vardır. Hatta şöyle söyleyelim, oyunculuk birçok mesleğe göre daha zorlu ve meşakkatli bir yoldur. 

Günümüzde çoğu kişi izlediği dizilerden filmlerden etkilenip oyuncu olmak istemektedir. Ancak bu genel olarak bir heves, kısa süreli bir özenti olarak kalmaktadır. Hayal kurmak her zaman güzeldir. Ancak gerçekler çoğu zaman hayallerdeki gibi olmamaktadır.

Benden oyuncu olur mu? Sorusu gerçekten ciddi bir düşünce sonucu ortaya çıkmış bir soru olabilir. Bir anlık heves sonucu da ortaya çıkmış bir soru olabilir. Eğer hobi olarak veya eğlence olarak veya can sıkıntısı giderme olarak düşünüyorsanız oyuncu olma yolunda ilk merdivende tökezleyip düşebilirsiniz. Ancak bir anda değil de eskilerden beri bu yola girmeyi düşünüyorsanız, oyunculuk, içinizde bir sevdaya dönüşmüşse zorluklara göğüs germeniz biraz daha kolaylaşacaktır. 

Bu yazımızda oyunculukla ilgili hiçbir eğitimi ve bilgisi olmayan oyuncu adaylarına tavsiyeler vermeye çalışacağım. 

Dünyanın da kuralı olması sebebiyle ilk önce kendinize güvenmeniz gerekmektedir. Oyuncu adayı olarak özgüven kesinlikle sizin en büyük destekçiniz olacaktır. Tabi bir şey daha var ki bu konuya bakış açınızın temeline oturtmanız gereken en önemli olgulardan biri olarak, “karşımdaki en iyisini istiyor” diye düşünmenizdir. Şimdi bu yazıyı okurken aklınızdan “biliyoruz herhalde” “saçmalama” gibi düşünceler geçebilir. Ama size tavsiyem önce bir kulak verin derim. Kamera veya seyirci karşısına çıktığınızda heyecandan isminizi bile unutmanız muhtemel. Utanıp, kızartıp, sıkılıp belkide bu sebeplerden dolayı oyunculuktan vazgeçeceksiniz. İşte böyle zamanlarda “karşımdaki en iyisini istiyor” daha iyi yaparsam takdir kazanacağım diye düşünmeniz gerekecek. Çünkü bu düşünce psikolojik olarak sizi rahatlatacak müthiş bir cümledir. Diğer türlü “ya yapamazsam rezil olurum”, “aşırı hareket yaparsam işi bozarım” vs. gibi birçok düşünceyle boğuşup işi berbat edebilirsiniz. Tabi bu konular ilk etapta düşünmeniz gereken şeyler değil. Başka yazılarımızda bu konulara uzun uzun değineceğiz. 

Şimdi konumuz oyunculuğa uygun olup olmadığınıza karar vermenizi sağlamaya çalışmak. 

“Ben yıllardır oyuncu olmayı hayal ediyorum. Bu hayalim yıllar içinde hiç azalmadı, aksine katlanarak bir sevda haline geldi.” Bu ve buna yakın düşünceler içerisindeyseniz eğer, size zaten oyuncu olamazsın demek anlamsız gelmelidir. Yıllar süren düşünceler sizi zaten bu mesleğin adeta hastası haline getirmiş olmalıdır. Bu saatten sonra bu mesleği yapmazsanız belkide ömrünüz boyunca içinizde büyük bir boşluk olarak kalacak ve sizi yiyip bitirecektir. Oynamak güzeldir. Bazen olmak istediğiniz ancak olamadığınız kişi olmak, hayalinizdeki karakter olmak sizi inanılmaz derecede mutlu edecektir.

Oyuncu olmak istiyorsunuz ancak sürekli ayna karşısına geçiyor, yakışıklı mıyım? Güzel miyim? Gözümün biri küçük mü? Çenem yamuk mu? Gibi sorulara takılıyor olabilirsiniz. Ancak bu sebeplerin hiçbiri oyuncu olmaya engel sebepler değildir. Bunlar sadece bahanelerdir. Size en büyük desteği kararlılığınız ve kendinize olan güveniniz verecektir. Teknik ve teorik bilgileriniz arttıkça da iyice kendinize güveneceksiniz. Unutmayın, kimse sizden en iyi oyuncu ödülü gerektirecek bir performans istemeyecektir. Bunlar zamanla kendinizi geliştirerek, eğitimlerinizi tamamlayarak yapılacak şeylerdir. 

Hiç bir oyuncu direkt olarak başrol oynamamıştır. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de önce, deyim yerindeyse bir çıraklık dönemi vardır. Bu konulara da başka yazılarımda yer vereceğim.

Son olarak benden oyuncu olur mu ? diye düşünürken bir yandan da bulabildiğiniz tüm kaynaklardan (kitaplar, internet, televizyon v.s.) yararlanmalısınız. oyunculuk hakkında okuduğunuz her kelime, izlediğiniz her oyunculuk size ilk etapta çok şey katacaktır.

Korkmanıza gerek yok. Kararlılık her şeyin üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.Bu yazımda “Benden oyuncu olur mu?” sorusuna yanıt vermeye çalıştım.

Daha uzun yazarak sizleri sıkmak istemiyorum. O halde hemen yola koyulma zamanı gelmiş demektir. Önünüzde uzun bir yol var ve siz yolun en başındasınız. 

Diğer yazılarımızda oyunculuk ile ilgili tüm süreçleri, tüyoları, bilgileri vereceğim.

Medyasistan.com olarak bizimle kalın diyoruz.

Cevap yok

Yorum ekle