Oyunculuk

Oyunculukta Para Var Mı? Para Kazanılır Mı?

Değerli Medyasistan.com okuyucuları “Oyunculukta para var mı?” “Para kazanılır mı?” isimli makalemde oyunculuğun özellikle maddi getirisini ele almaya çalışacağım. Daha önce “Benden oyuncu olur mu?” “Oyunculuk olmak için neler yapmalıyım?” “Oyunculuğu meslek edinmeli miyim?” gibi yazılarımızı kaleme almıştım. Bu sefer, “bu meslekte ne kadar para kazanılır?” sorusuna cevaplar vermeye çalışacağım.

Oyunculukta Para Var Mı? Para Kazanılır Mı?

Şöyle bir başlangıç yapalım. “Oyunculukta para var mı?” Tabi ki her meslekte para kazanıldığı gibi oyunculukta da para kazanılmaktadır. Hatta birçok mesleğe göre daha çok para kazanılabilmektedir. Ancak bu kazanç oranını ne kadar sürede istediğiniz önem taşımaktadır. Anında büyük paralar kazanma hevesimizi bir kenara bırakmamız gerekiyor. Bunun ilerleyen zamanlarda olacağını anlamamız gerekiyor.

Yine her meslekte olduğu gibi kendinizi geliştirdikçe kazanç oranınız artacaktır. Örnek olarak yıllarca çalışıp gelişip büyük bir şirkette ceo olduğunuz zaman kazancınız çok yüksek seviyelere gelmiş olacaktır. Ama bir ceo bu seviyeye gelene kadar kariyerinde ne badireler atlatmıştır. Bu büyük kazançların mümkün olduğunu ancak kolay olmadığını bilmemiz gerekiyor. Ama biz zor olanı severiz diyelim ve devam edelim. 

Bu anlattıklarım daha çok oyunculuk mesleğine yeni başlayacaklar için geçerlidir. Yani bu işe yeni başlıyoruz ve kazanacağımız parayı öğrenmek istiyoruz.

Oyunculukta her zaman gelişmeye, alabildiğiniz her eğitimi almaya çalışmalısınız. Emin olun her zorluğa göğüs gerip, her türlü aksiliğin üzerine gider ve pes etmezseniz iyi paralar kazanmak için hiçbir engeliniz kalmayacaktır.

Haberlerde ara sıra oyuncuların kazandığı paralar ile ilgili paylaşımlar yapılıyor. Türkiye’nin büyük yapımlarında rol alan oyuncuların haftalık kazançları paylaşılıyor. Bu rakamları gördüğünüzde belki şaşırıyorsunuz. Belkide imreniyorsunuz. Tabi ki dudak uçuklatan rakamlar olduğunu kabul edelim. İşte yazımızın başında dediğimiz gibi ne kadar zamanda ne kadar kazanç istediğiniz çok önemli. Reyting rekorları kıran bir dizide başrol oynayan bir oyuncunun, bu seviyelere gelene kadar neler yaşadığını bir araştırmamız gerekiyor. Ki bu durumları bilen biri olarak aldıkları paraları hak ettiklerine olan inancım tamdır. Çünkü bu oyuncular bu mesleğe yıllarını vermiş, ilk basamağından beri bu meslek için savaşmış kişilerdir.

Oyunculuk işine sıfırdan girdiniz. Önceki yazılarımda özel eğitim kurumlarından faydalanmanızın size büyük bir yardımı olacağını belirtmiştim. Biz herhangi bir eğitim almamış bir kişiden bahsedelim. Büyük ajanslara kayıt yaptırdınız. Her gün dizi setlerinde yardımcı oyunculuk (Figüranlık) yapıyorsunuz. Bu seviyede bile harçlığınızı çıkartmış olacaksınız. Hatta çok fazla istekli olduğunuz zaman sizi biraz daha fazla ücretli rollere göndereceklerdir. Ajansların isteklerine aktif şekilde katıldığınız zaman sizi daha çok kullanmak isteyeceklerdir. Çünkü bu ajanslarda her ne kadar yüzbinlerce kişi olsa da projelere katılım oranları çok çok azdır. Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi oyuncu adaylarının genel problemi sıkılmak, pes etmek, ümidini yitirmek gibi konulardır. Bu sebeple de belli bir süre sonra ajansların çağrılarına cevap vermemeye başlıyorlar ve ajanslar da bu kişileri projelere çağırmamaya başlıyorlar. Biz her fırsatı değerlendirmeliyiz ve bu işte nasıl başarılı olduğumuzu da zamanla göreceğiz.

Yine kendimden örnek vereyim. Ben bu işe eğitimsiz bir şekilde ilk girdiğimde her gün dizi, sinema setlerine (figüran olarak) giderek aylık ortalama asgari ücret kadar bir kazanç sağlamıştım. Hatta kadrolu olarak bir dizi projesine çağrılmıştım. Haftada iki – üç gün gidip basit olan rolümü yapıp, sadece bu işten asgari ücret kadar para kazanmıştım. Ekstra olarak diğer günler de başka projelere giderek günlük ücretimi alarak asgari ücretten daha fazla para kazanmıştım. Bunlar ilk bu mesleğe başladığımda kazandığım paralardır. Tabi ki ben orada para dışında daha çok o ortamı, çekimleri, setin nasıl işlediğini, oyuncuları, oyunculukları vs. bir çok şeyi görmek, analiz etmek için bulunuyordum.

İlk etapta emeğinizin karşılığını küçük de olsa çıkartacağınızı düşünüyorum. Ama özel eğitimlerinizi de alarak cv nizi, showreelinizi kariyerinizi geliştirdikçe kazancınız katlanacaktır. Bunun yanında televizyonda bulunmanın keyfini de yaşamış olacaksınız.

Her zaman dediğimiz gibi oyunculuk kendine güven, azim ve kararlılık ile gelişim sağlayabileceğiniz bir meslektir. Hiçbir engelde pes etmeyerek emeğinizin karşılığını fazlasıyla alacağınıza emin olun. Ama direk büyük paralar kazanma hayali sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Acele etmeyin. Siz emek verin, her şey çok güzel olacaktır. 

Hepinize başarılar dilerim. Eğer bir sorunuz olursa aşağıdaki yorum kısmına hiç çekinmeden yazınız. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

Medyasistan.com ailesi olarak diğer yazılarımızı takip etmenizi öneririz.

4 Metinler

  1. Diyar 24 Şubat 2021
    • Yakup SELÇUK 17 Nisan 2021
  2. Ceylan 28 Temmuz 2021
    • Yakup SELÇUK 21 Aralık 2021

Yorum ekle