Oyunculuk

Oyunculuğu Meslek Edinmeli Miyim ? Oyunculuk Bir Meslek Midir?

Oyunculuğu Meslek Edinmeli Miyim?Oyunculuk Bir Meslek Midir?

Değerli medyasistan.com okuyucuları bu yazımızda “Oyunculuğu meslek edinmeli miyim?” “Oyunculuk bir meslek midir?” sorularına bazı yanıtlar vermeye çalışacağım. “Oyunculuğu meslek edinmeli miyim? Oyunculuk bir meslek midir?” isimli makalemizi sonuna kadar okumanız, oyunculuk konusunda bazı temel bilgiler edinmenize yardımcı olacaktır.

Oyunculuk Bir Meslek Midir?

Oyunculuk hakkında uzun düşünceler sonucunda vardığımız noktalardan biri budur. Bu işle ilgili hiçbir şey bilmememiz bizi bu işi yapamayacağımız düşüncelerine sürüklememelidir. Israr etmeye, başarılı olabilmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağımıza inanmamız gerekiyor. Oyunculuk bir meslek midir? Sorusuna kesinlikle evet dememiz gerekiyor. Yıllardır okudunuz, çalıştınız, elinizde bir mesleğiniz var. Ancak oyunculuğun sizin için bir hobi değilde hayatınızın devamında yapmak istediğiniz yegane meslek olduğunu düşünüyorsunuz. Bizde her aklı başında insan gibi, sevmediğiniz bir işi yapmanızı tavsiye etmeyiz. Direk kesip atmak da biraz emeğe saygısızlık gibi algılanabilir. 

Not: Oyunculuk her ne kadar yorucu olsa da, eğlenceli bir meslektir.

Öncelikle bilmemiz gerekir ki oyunculuk ciddi bir meslektir. Hatta diğer çoğu mesleğin aksine çok fazla zaman gerektiren bir meslektir. Bazen uykusuz kalmak, bazen hiç ara vermeden çalışmak, saatlerce ayakta kalmak, sürekli ezberlemek, komutlar beklemek gibi birçok zorlukları vardır. Anlatmak istediğim oyunculuğun bir hobi değilde bir meslek olduğudur.

Oyunculuğu Meslek Edinmeli Miyim?

Kendi içinizde yaptığınız savaşlardan sonra oyunculuğun sizin için bir heves olmadığına karar verdiniz. Ciddi olarak bu işi yapmak istediğinize karar verdiniz. Bir çok zorluklar ile karşılaşacağınızı (daha önceki yazılarımızda bu zorluklardan bahsetmiştik) biliyorsunuz. 

Oyunculuk zor bir meslektir. Ayrıca rekabet çoktur. Çok fazla oyuncu vardır. Hele oyuncu adayı çok daha fazladır. Ancak bu insanların birçoğu savaşmak konusunda zayıf kalmaktadır. Örneğin seçmelere çağrılan yüz oyuncudan en az altmış-yetmişi bu seçmelere katılmamaktadır. Korkmayın, oyunculuk sektörü katlanarak büyüyen bir sektördür. Gün geçtikçe daha çok oyuncuya ihtiyaç duyuluyor. Bunun karşılığında ise oyuncular gittikçe yoruluyor, kaçmaya başlıyor. Özellikle belirttiğimiz gibi savaşmak, pes etmemek, çok çalışmak size bu meslekte yüzde yetmiş öncelik tanıyabilir. Şunu da belirtmek isterim ki, bu meslek ne kadar zor olursa olsun gerçekten keyifli ve sizi kesinlikle tatmin edecek bir meslektir. 

Madem bu kadar kararlısınız, büyük bir maraton koşacağınızı anladınız. Kendi mesleğinizden sıkıldınız. Belki elinizdeki mesleğinize mecbur kaldınız. Belki yıllarca maddi sıkıntılardan dolayı sevmediğiniz bir mesleği yaptınız. Belki oyunculuk üzerine gitmek zamanında imkansızdı sizin için. Neyse ki biz yaşı ne kadar ilerlemiş olursa olsun istediği mesleği kazanan çok örnekler barındıran bir milletiz. 

Aslında “oyunculuğu meslek edinmeli miyim?” sorusunu sizin kendinize sormanız gerekiyor. Biz sadece bu mesleğin gerçekten bir meslek olduğunu, çok çalışmayla bunun bir “boşuna uğraş” olmayacağını anlamanıza yardımcı olmak isteriz. Gerçekten bu mesleği istiyorsanız, herhangi bir mesleğe sıfırdan başlamak gibi en alt basamaktan başlayacağınızı anlıyorsanız, karşınıza ne kadar engel çıkarsa çıksın yılmayacağınıza inanıyorsanız, bizde diyoruz ki bu meslek sizin bu çabalarınızın karşılığını zamanla fazlasıyla karşılayacaktır. Ayrıca severek yaptığınızda bu iş, sizi düşündüğünüzden daha fazla eğlendirecektir. Kesinlikle bir yerden başlamanızı öneririz.

İnsan sevmediği bir işi yaparak hayatını zindana çevirmemelidir. Her ne olursa olsun biz bu düşüncelerimizi koruyacağız ve size destek olmaya devam edeceğiz. 

Hayat devam ediyor ve etmeye devam edecektir. Bütün dünyanın bir tek bizim için var olduğu düşüncelerinden sıyrılalım. Kendimizi milyarlarca insanın içinde ki bir insan olduğumuzu kabul edelim. Bir şeyde başarısız olduğumuzda dünyanın durmayacağını anlayalım. 

Oyuncu Olmak İçin Neler Yapmalıyım? Neler Gerekir?
Oyuncu Olmak İstiyorum. Benden oyuncu olur mu?
Konularımızı takip edebilirsiniz.

Seçeceğiniz bu meslekte başarılar dilerim. Ayrıca oyunculuk ile ilgili diğer konularımızı takip etmenizi öneririm.

Herhangi bir sorunuz olursa aşağıda bulunan yorum kısmına yollamanız yeterlidir. Size elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız.

medyasistan.com

Yorum ekle