Rüya Tabirleri

Rüyada Abdest Almak Ne Anlama Geliyor ?

NOT: Hadis-i Şerifte buyurulduğu üzere;“Rüya, anlatılmadığı müddetçe bir kuşun ayağında takılı vaziyette durur. Anlatılacak olursa hemen düşer.” ifadesi, bir mecaz ifadeye benziyor: “İnsanın gördüğü bir rüya tabir edilmeden bir yere karar kılmaz.” anlamına gelir. (Hattabî, Maalimu’s-sünen, İbn Mace hadisinin şerhi).

Rüyada Abdest Almak

Bir kimse rüyada abdest üzerine abdest aldığını görse, Peygamber efendimiz’in (S.a.v.) buyurduğu “Abdest üzerine abdest almak nurdur” hadisine istinaden rüyayı gören kimsenin gönlünün aydınlığına işaret eder.

Rüyada abdest almak Allah (c.c.) tarafından nail olunacak himayeye işaret eder. Bir kimse rüyada namaz için abdest aldığını görse, Allah (c.c.)’nun hıfz ve emanında bulunmasına işaret eder.

Bazı tabirciler, rüyada abdest almak, rüya sahibinin yerine vereceği emanete veya ödeyeceği borcuna veya yapacağı şahitliğe işaret eder diye yorumlamaktadırlar.

Rüyada temiz su ile tam olarak abdest aldığını gören kimsenin maksadına kavuşmasına, eğer abdestini tam almamışsa aksine işaret eder.

Rüyada, abdest alınması caiz olmayan diğer sıvılarla abdest aldığını gören kimsenin borçlanmasına işaret eder.

Bazı rüya tabircilerine göre bir kimse rüyada soğuk bir yerde abdest aldığını görse, çaldırdığı eşyasını bulur.

Rüyada abdest alıp namaza durduğunu gören kimse üzüntü ve kederden kurtulur.

Rüyada evinde abdest aldığını gören kimsenin, bundan sonra o evde kalmayacağına işaret eder. Rüyada yatağında abdest aldığını gören kimsenin hanımından veya dostundan ayrılacağına işaret eder.

Rüyada sokak ve hamamlarda abdest aldığını gören kimsenin büyük bir zarara uğramasına ve gizlediği şeylerin meydana çıkmasından dolayı rezil olmasına işaret eder.

Çöplükte ve deniz kenarında bir yerde abdest alsa,üzüntü, keder ve acıların gitmesine işaret eder.

Rüyada abdest aldığını ve abdestini tamamladığını gören kimse üzüntülü ise Allah (c.c.) onu bu üzüntüden kurtarır. Korkusu varsa Allah (c.c.) onu korktuğu şeyden emin eder, hasta veya borçlu ise Allah (c.c.) ona şifa verir. Borcunu ödemesine imkan nasip eder.

Rüyada abdestini tamamlayamadığını gören kimsenin, arzu ettiği şeyin tamamlanmamasına işaret eder.

Rüyada sıcak su ile abdest aldığını gören kimseye üzüntü, keder ve hastalık isabet eder.

İlgili Video;
https://www.youtube.com/watch?v=wYgV0RUO3HU&ab_channel=MedyAsistan

Yorum ekle