Rüya Tabirleri

Rüyada İbrahim (a.s.) Görmek Ne Anlama Gelir?

Değerli medyasistan.com okuyucuları, hadislerde buyrulduğu üzere gördüğünüz rüyalar, tabir edilmedikçe bir karara bağlanmayacağı bildirilmiştir. Ayrıca rüyalarınızın tabirlerini öğrenirken tabirinizin olumlu olanını öğrenmeniz ve anlatmanızın daha uygun olacağı yine hadislerde bildirilmiştir. Rüyada İbrahim (a.s.) görmek ne anlama gelir?

Rüyada İbrahim (a.s.) Görmek Ne Anlama Gelir?

Hz. İbrahim (a.s.)’ı görmek hayır, bereket, ibadet, kemal, rızık, ikram, binalara ihtimam, salih nesil, emr-i bil ma’ruf, nehy-i anil münker, ilim, hidayet, Allah (c.c.)’a itaat uğrunda aile ve akrabasından hicret etmektir.

Hz. İbrahim (a.s.)’ı görmek, şefkatli babaya işaret eder. Bazen de O’nu görmek, meşakkat ve şiddete düşüp ondan kurtulmaya, insanların arasını ıslaha, yahut da hayır umduğu bir iş için meşakkat çekmesine işaret eder.

Bazı kere Hz. İbrahim (a.s.)’ı görmek, rüya sahibinin işinin İslam hukukuna
uygun olması ve hayrı muhafaza etmesine ve kötü arkadaştan ayrılmaya işaret eder. Bazen de O’nu görmek, Allah (c.c.) için sevgi ve muhabbete işaret eder.

Hz. İbrahim (a.s.), rüyayı görenin azalarından birini tuttuğunu görse eğer o aza hastalıklı ve rahatsızsa Allah (c.c.) ona afiyet verir ve şikayetini giderir.

Hz. İbrahim (a.s.)’ı görmek, hac etmeye işarettir.

Rüyasında O’nu gören hanım ise çocuğu yüzünden kocası ona hayırsızlık yapar. Yahut kadının evlatlarından bazısına şiddet yapılır da ondan kurtarır. Bazen, rüyayı görenin bir kaç evladı varsa onlardan birisi rüya sahibi yüzünden hanımını boşar.

Rüyada kendisinin İbrahim (a.s.) olduğunu yahut O’na arkadaş olduğunu gören düşmanları tarafından bir belaya giriftar olur, fakat bundan kurtarılır.

İbrahim (a.s.)’ı gören kimse düşmanına galip gelir. İnanmış bir hanımla nikahlanır.

Kendisini, Hz. İbrahim (a.s.)’ın çağırdığını ve O’na doğru gittiğini gören kimsenin derecesi yüksek olur. Fakat O’na icabet edip gitmediğini gören veya kendisini tehdit edip korkuttuğunu veya O’nu dargın bir vaziyette gören kudreti yettiği halde hacca gitmez veya namazı terk eder ya da münafık bir kimse olur. Hz. İbrahim (a.s.)’ı gören isyankar ise tevbekar olur. Namazını terk eden kimse ise tekrar namaza başlar.

Hz. İbrahim (a.s.) suretine girdiğini veya O’nun elbiselerini giydiğini görse o kimseye belalar erişir. Çok kere O’nu görmek, üzüntü ve kederin gitmesine, hayrın gelmesine, dünyada bolluk içinde geçinmeye ve hidayete işaret eder.

Bazı tabirciler, Hz. İbrahim (a.s.)’ı görmek, babaya isyan etmektir, demişlerdir.

İlgili Bir Yazı.
Rüyada Isırmak Ne Anlama Gelir?

Yorum ekle